Postacie półpaśca

Uogólniona lub rozsiana

Postać półpaśca uogólniona lub rozsiana (łac. zoster generalisatus, zoster disseminatus) to schorzenie o przebiegu typowym, w którym dochodzi do wystąpienia rozsianych zmian skórnych w obrębie całego tułowia, a nie jednego dermatomu. Towarzyszy najczęściej nowotworom złośliwym i przerzutowym rakom, może także pojawiać się w stanach immunosupresji i u chorych na schorzenia metaboliczne (np. cukrzyca).

Półpasiec oczny

W postaci ocznej półpaśca (łac. zoster ophthalmicus) zmiany pęcherzykowe pojawiają się na czole, skroni i powiece. Jeśli jednak zmiany pojawią się w obrębie spojówki i rogówki i dojdzie do ich zakażenia bakteryjnego, mogą powstać owrzodzenia, co w skrajnym przypadku przyczynić się może do porażenia mięśni poruszających gałką oczną lub nawet utraty wzroku. Objawem wskazującym na ryzyko tej postaci choroby jest zajęcie czubka i grzbietu nosa, który jest unerwiany nerwem nosowo-rzęskowym, zaopatrującym czuciowo także gałkę oczną. Może więc świadczyć to o zajęciu stanem chorobowym oka. Ta odmiana półpaśca jest bardzo bolesna i wymaga interwencji okulisty.

Półpasiec uszny

Podobnie jak w wypadku zajęcia okolic oczu, tak i manifestacja zmian w przebiegu choroby w okolicach uszu jest niebezpieczna. Występuje u 150–300 osób na 100 tysięcy, a jego częstotliwość zwiększa się po 60. roku życia. Wysypka obejmuje małżowinę uszną, przewód słuchowy zewnętrzny oraz błonę bębenkową. Chory cierpi na silne i uporczywe bóle ucha, a infekcja ta ostatecznie może prowadzić do pojawienia się szumów usznych lub osłabienia słuchu, a także zespołu Ramsaya Hunta.

Postać krwotoczna i zgorzelinowa

Postać krwotoczna półpaśca (łac. zoster haemorrhagicus) jest ciężką odmianą choroby, w której dochodzi do zmian skórnych o charakterze krwistych wybroczyn. Natomiast zgorzelinowa (łac. zoster gangraenosus) to postać powikłana, która ma ciężki przebieg, dochodzi w niej do powstawiania zmian, które rozpadając się, zostawiają zgorzelinowe owrzodzenia. Mogą występować jednocześnie, co utrudnia leczenie i pogarsza rokowanie.

Półpasiec narządów płciowych

Ta postać choroby zdarza się dość rzadko, ale wirus może zaatakować narządy płciowe zewnętrzne i wewnętrzne. Towarzyszy im także wysypka i silne bóle brzucha.